Zaproszenie na wystawę o Augustynie Kośnym i innych Polakach studiujących na niemieckim Uniwersytecie we Wrocławiu przed II wojną światową – Wrocław, 6 marca 2025

Na pamiątkę I Kongresu Polaków w Niemczech, który odbył się 6 marca 1938 roku w Berlinie, dzień 6 marca już od wielu lat jest obchodzony we Wrocławiu jako święto Dawnej Polonii Wrocławskiej. Z tej okazji w czwartek 6 marca na Wieży Matematycznej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego otwarta zostanie wystawa planszowa poświęcona jednemu z uczestników tego kongresu – Augustynowi Kośnemu, a także towarzysząca jej ekspozycja poświęcona polskim studentom niemieckiego Uniwersytetu we Wrocławiu przed II wojną światową. 

Na 16 planszach, autorstwa prof. Adriany Dawid, prof. Uniwersytetu Opolskiego, przygotowanych przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu oraz Uniwersytet Opolski, ukazano różne oblicza Augustyna Kośnego obrazujące jego wszechstronną działalność m.in. w roli żołnierza, studenta i prezesa studenckiej korporacji, dziennikarza, polonijnego działacza mniejszościowego, a także lekarza, męża i ojca. Kolejne trzy plansze poświęcone Augustynowi Kośnemu powstały specjalnie na potrzeby prezentacji wystawy we Wrocławiu i dotyczą m.in. wrocławskich wątków z życia tego polonijnego działacza, a także jego wrocławskiego upamiętnienia.

Prezentacja wystawy planszowej o Augustynie Kośnym stała się okazją do przygotowania dodatkowej ekspozycji poświęconej polskim studentom na niemieckim Uniwersytecie we Wrocławiu przed II wojną światową. Tę część ekspozycji przygotowali: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Zaprezentowane zostaną m.in. oryginały unikalnych dokumentów pochodzących ze zbiorów Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego. Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. księgi immatrykulacyjne, dokumenty osobowe oraz świadectwa odejścia z uczelni wydane różnym osobom, które w późniejszych latach chlubnie zapisały się w dziejach Wrocławia lub Polski. Nie zabraknie także ksiąg eksmatrykulacyjnych m.in. z 1939 roku, z danymi Polaków, którzy ze względu na polskie obywatelstwo zostali wykreśleni z listy studentów. Prawdziwą gratką będą niezwykle rzadko pokazywane dokumenty studenckie dwóch wybitnych literatów związanych z wrocławską Alma Mater  jeszcze w XIX wieku: Adama Asnyka i Jana Kasprowicza.

Wystawa na Wieży Matematycznej będzie prezentowana przez ponad dwa miesiące: od 6 marca do 20 maja włącznie. Będzie dostępna przez cały tydzień (także w weekendy) z wyłączenim każdej środy, w godzinach otwarcia Wieży Matematycznej (szczegóły na stronie Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego: muzeum.uni.wroc.pl).

Wystawa na Wieży Matematycznej będzie prezentowana przez ponad dwa miesiące: od 6 marca do 20 maja włącznie. Będzie dostępna przez cały tydzień (także w weekendy) z wyłączenim każdej środy, w godzinach otwarcia Wieży Matematycznej (szczegóły na stronie Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego: muzeum.uni.wroc.pl).

Dodatkowe wydarzenia w przestrzeni wystawy na Wieży Matematycznej

Prezentowanej na Wieży Matematycznej wystawie i ekspozycji towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia. Pierwsze z nich już w sobotę 8 marca o godz. 10.00. Po wystawie oprowadzi Kamilla Jasińska, która ponadto wygłosi okolicznościową prelekcję. Po tej części chętni będą mogli zwiedzić gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego – przewodniczką również będzie Kamilla Jasińska, która jest współautorką wydanego kilka lat temu przewodnika historycznego po zabytkowych przestrzeniach tego obiektu.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER